A távkonzultációs lehetőségek meghosszabbításáról döntött múlt héten a kormány, az ezt szabályozó sürgősségi kormányrendelet értelmében a fertőző betegségben szenvedő páciensek továbbra sem kell elmenjenek az orvosi rendelőbe, amennyiben távkonzultáció során is megkaphatják a szükséges egészségügyi szolgáltatást, és a krónikus betegek is élhetnek ezzel a lehetőséggel.
„A keretszerződés-melléklet és annak az alkalmazási normái is megtartották a távszolgáltatások lehetőségét. Ilyen szolgáltatásokat végezhetnek a háziorvosok, illetve a szakorvosok is a járóbeteg-szakrendelőkben. Elsősorban a fertőző betegségek esetében adott ez a lehetőség, hiszen az ilyen betegeket izolálni kell, mert fennáll a fertőzés továbbterjedésének a veszélye. Ilyen esetben természetesen minden kommunikációs csatornát ki lehet használni, és nincs szükség a beteg egészségügyi kártyájára, a háziorvos vagy a szakorvos a kártya hiányában is el tudja számoltatni ezeket a szolgáltatásokat, úgy, mint a járványügyi korlátozások idején. A másik érintett pácienscsoport a krónikus betegeké. Ők szintén kihasználhatják ezeket az információs csatornákat, felvehetik így a kapcsolatot a háziorvossal és megbeszélhetik, hogy a beteg állapota változott-e vagy sem, és ilyen esetekben természetesen a távszolgáltatás során is kiállítható az ártámogatott gyógyszerrecept, a küldőpapír vagy más orvosi nyomtatvány. A háziorvos vagy szakorvos ezt feljegyzi a saját nyilvántartásában távszolgáltatásként, leírja azt is, hogy milyen kommunikációs csatornát használt a távkonzultáció során, és a páciens számára szükséges dokumentumokat el tudja küldeni beszkennelve, lefotózva vagy más formában, azért, hogy a páciens tudja érvényesíteni a távkonzultációs jogait” – magyarázta a távkonzultáció lebonyolításának a módját Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója.
Át kell menteni
Duda Tihamér szerint természetes és normális, hogy az említett pácienscsoportok esetében a jogalkotók jóváhagyták a távkonzultációk lehetőségét a járványhelyzet miatti korlátozások feloldását követő időszakra is. Azokat az intézkedéseket, amelyek a kényszerhelyzet idején születtek és beváltak, át kell menteni. Ez az egészségbiztosítási pénztárnál is megtörtént, és ennek köszönhetően már kevesebben kell utazzanak adott esetben 50–60 kilométert, hogy az intézmény megyeközponti székhelyén személyesen intézzék ügyeiket – tudtuk meg Duda Tihamértől. A megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója a távkonzultációkkal kapcsolatban azonban hangsúlyozta, ez természetesen nem zárja ki annak a szükségességét, hogy például egy krónikus beteg időnként személyesen keresse fel orvosát, illetve valamely egészségügyi intézményt – például egy cukorbeteg a vércukorszintjének az ellenőrzése, vagy bizonyos laborvizsgálatok elvégzése céljából. Az akut megbetegedésben szenvedőkre nem vonatkozik a távkonzultációs lehetőség, legalábbis a vonatkozó szabályozás erre a pácienskategóriára nem tér ki, de bizonyos esetekben ilyen helyzetben is alkalmazható a távszolgáltatás, ezt az orvos dönti el. Ugyanakkor fordított helyzet is előfordulhat, amikor például a fertőző beteget személyes konzultáció során szeretné megvizsgálni az orvos – tudtuk meg Duda Tihamértől.
Azt viszont tudni kell – hívta fel a figyelmet –, hogy a háziorvosi, illetve szakorvosi rendelőbe egyaránt előjegyzés alapján lehet elmenni. Ez alól az akut megbetegedések képeznek kivételt, az ilyen esetek ugyanis sürgősségnek minősülnek. A távkonzultációs lehetőséget a koronavírus-járvány miatt vezették be az egészségügyi rendszerben 2020-ban. A rendszer működésével meg kellett ismerkedjenek a szolgáltatók, azt követően viszont már nem voltak problémák, általános fennakadások, a távszolgáltatás már egy jól működő dolog – mondta érdeklődésünkre a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója.
Forrás: Székelyhon.ro