A tabló-szerű kiállítás olyan nagy témákat dolgoz fel, mint a költő származása, családja, művészi indulása, a forradalmi időszak, Petőfi barátsága, vagy a margitszigeti tölgyfák tövében ihletett időskori költészete.
"Arany János a magyar kulturális közösségi tudat egyik sarkköve, alakját kivételes konszenzus övezi: a tisztesség, a mérték, a költői helytállás példaképe. Nem csupán a közoktatásnak része, de a közgondolkodásnak is, kultusza áthatja hétköznapjainkat" – írja a Petőfi Irodalmi Múzeum, és a kiállítás hűen tükrözi készítőik tisztelettel és hozzáértéssel átitatott viszonyát a költőhöz.
Arany életműve értő érzékenységgel került feldolgozásra a tablókon, és bár némi türelmet, elmélyülve nézelődést-olvasást kíván a kiállítás befogadása, a jutalom nem marad el: jóval mélyebb, színesebb képet kapunk a sokarcú költőről, mint amit egy wikipédia cikk átfutása során kapnánk. Szó esik többet között arról, miként tanította olvasni a 3-4 éves Arany Jánost édesapja, hamuba írt betűkön, hogyan teltek a költő nagykőrösi évei, és arról is, miként fogadta a Ferenc Józseftől kapott Szent István-rendet, aminek állílag a dobozát sem nyitotta ki soha.
"Közönyös a világ... az ember
Önző, falékony húsdarab,
Mikép a hernyó, telhetetlen,
Mindég előre mász s - harap."
A nézelődés után pedig el is mélyedhetünk Arany verseiben, a kényelmes karosszékeken ülve, amiket a kiállítás tablói jelenleg elrejtenek ugyan, de amelyek éppen ezáltal eldugott olvasókuckókat alakítottak ki. Nehezen tudtunk ellenállni, hogy elbújjunk oda egy kicsit a világ szeme elől és egyben megcsodáljuk az olvasói felajánlással érkezett kétkötetes, különlegesen szép, 1889-es (!) kiadást Arany János író-barátaival folytatott levelezéseivel.
Mozgalmas évkezdés a könyvtárban
Nem az Arany János Vándorkiállítás az egyetlen, amiért az álmos-ködös év eleji időszak során érdemes a könyvtárba látogatni. Január végén meseterápiás foglalkozások várják az érdeklődőket, februán 19-ére pedig Radnóti Miklós születésének 110., halálának 75. évfordulója alkalmából felolvasómaratonnal készülnek a könyvtár örökké lelkes munkatársai. (info itt)
Mindeközben pedig gyűjtik az Országos Széchényi Könyvtár számára a keresztúri Kisváros minden egyes lapját, de legfőképp a 2010 előtti számok felajánlásának örülnének a legjobban. Kérnek mindenkit, hogy, aki le tud mondani a birtokában levő ilyen kiadványról, vigye el a könyvtárba, hogy ők tovább küldhessék Budapestre.
Az Arany János kiállításra január 23-ig várnak szeretettel minden érdeklődőt.