Roma Inklúzió Szeminárium –felejthetetlen 7 nap Székelykeresztúron
2025. április 1. és 9. között zajlott a Roma Inklúzió Szeminárium, melyen 6 ország– Magyarország, Románia, Litvánia, Csehország, Olaszország és Ausztria – fiataljai és szociális szakemberei vettek részt egy Erasmus+ program keretében.
A mobilitás célja az volt, hogy érzékenyebbé tegyük a résztvevőket a roma közösség helyzetére, és segítsük őket releváns információk birtokába jutni a roma kultúráról és a
roma realitásról. A résztvevők olyan élményeket szereztek, amelyek valódi képet adtak számukra a roma közösségek sokszínűségéről – a mélyszegénységtől a gazdagságig minden megtalálható, mint bármely más kultúrában.
A szeminárium során az egyik alapvető cél az volt, hogy a résztvevők olyan segédanyagokat és módszereket sajátítsanak el, illetve hozzanak létre, amelyek elősegítik a roma közösségek társadalmi inklúzióját. Az esemény során hat fantasztikus módszert dolgoztunk ki, amelyek segíthetnek a többségi társadalom számára megérteni, mi lehet a helyes út a romák elfogadásában és beilleszkedésében. A szeminárium során a játékon, oktatáson és különböző módszertani ötleteken keresztül érthettük meg a valódi kihívásokat és lehetőségeket.
1-2. nap: Ismerkedés és mélyülés
A szeminárium első napja közös reggelivel kezdődött, amely után ismerkedtünk egymással, és igyekeztünk kialakítani a csapatdinamikát. A résztvevők megismerkedtek az Erasmus+ és a Youthpass programok nyújtotta lehetőségekkel, majd közösen felfedeztük Székelykeresztúrt.
A második napon csapatokban infografikákat készítettünk a roma közösségek helyzetéről, és megvitattuk a roma közösségek történelmét, az integrációs kihívásokat, valamint a társadalmi mobilitás fontosságát.
3-4. nap: Tereplátogatás és facilitálás
A harmadik napon ellátogattunk a Betfalvi roma közösséghez, ahol lehetőség nyílt kérdezni, beszélgetni. A délután során elméleti megoldást kerestünk a víz- és villanyellátás biztosítására – szerepjáték formájában.
A negyedik nap a facilitálásról szólt: megismerkedtünk a nem formális tanulás eszközeivel, majd Segesvár felfedezése után roma kultúrával, hagyományokkal és roma nyelvvel is ismerkedtünk.
5-6. nap: Facilitátori szerepek és kreatív gyakorlatok
Az ötödik napon a résztvevők saját foglalkozásokat kezdtek tervezni, és az első csapat művészetterápiás foglalkozást tartott – egy megnyugtató, elmélyítő élményt.
A hatodik napon minden csapat bemutatta saját tréningjét: vitafórumok, érzékelési élmények, tabutémák és kreatív gyakorlatok színesítették a napot, amit közös karaoke és nevetés zárt le.
7. nap: Youthpass és búcsú
Április 8-án, a Nemzetközi Roma Nap alkalmából egy rövid videót is készítettünk, amelyet hamarosan megosztunk – csekkold közösségi oldalainkat!
A nap során áttekintettük a Youthpass tanúsítványt, majd ünnepélyes keretek között mindenki átvehette saját tanúsítványát. Este csendes búcsúval, ölelésekkel, emlékekkel zártuk le ezt az egyedülálló hetet.
Azt hiszem, nyugodt szívvel kijelenthetjük, hogy a szemináriumon részt vett szakemberek és fiatalok egy kicsivel mélyebben megértik a roma kultúrát és helyzetet, és talán érzékenyebben állnak hozzá a roma közösségekhez. Ha szeretnéd te is átélni az élményeket, nézd meg az összefoglaló videónkat itt, és kövess minket platformjainkon!