Hogyan Legyünk Zöld-vállalkozók?
2025. március 6-12. között kerül megszervezésre a Keresztúr Térségi Mezőgazdászok Egyesületének Erasmus+ képzése, ahol hat ország, köztük Spanyolország, Lettország, Horvátország, Szlovákia, Görögország és Románia résztvevőit látják vendégül Székelykeresztúron. A program során a résztvevők gyakorlati tapasztalatokat szereznek a zöld-vállalkozásokról, fenntarthatóságról és üzleti fejlesztésről, miközben inspiráló beszélgetéseken és interaktív tevékenységeken vesznek részt.
1. nap
A képzést csapatépítő játékokkal kezdtük, hogy a résztvevők összekapcsolódjanak és közösen megfogalmazzák tanulási céljaikat. A ReflecTree során mindenki megosztotta reményeit, félelmeit és hozzájárulását a projekthez.
Délután egy kincskereső túrán fedeztük fel Székelykeresztúrt, ahol a résztvevők megismerkedtek a helyi kultúrával és még néhány magyar szót is megtanultak! Az estét spanyol és szlovák interkulturális esttel zártuk, ahol táncokat tanultunk és helyi finomságokat kóstoltunk.
2. nap
A napot egy zöld-vállalkozásokról és zöld munkahelyekről szóló workshop indította, majd helyi üzemlátogatásokon vettünk részt. A Keresztúri tejüzemben megismertük a tejfeldolgozás és sajtkészítés folyamatait, majd helyi gyümölcsfeldolgozóban láttuk, hogyan készülnek a természetes levek és pálinkák.
Délután a görög csapat tartott fenntarthatósági workshopot, este pedig horvát és görög interkulturális est zárta a napot táncokkal és helyi ízekkel.
3. nap
A reggelt a helyi piac meglátogatásával kezdtük, ahol Sebestyén Zsolt városmenedzser bemutatta a piac történetét, termelőit és a város jövőbeli fenntartható kezdeményezéseit.
Délután a szlovák csapat bemutatta az országra jellemző zöld start-upokat és egy Banana Split játék segítségével vezette be a résztvevőket az import kihívásaiba. A spanyol csapat a Világkávézó módszerrel segítette a fenntarthatósági témák, mint a körforgásos gazdaság és megújuló energia mélyebb megértését.
Mivel március 8. Nemzetközi Nőnap volt, a férfi résztvevők édességekkel és süteményekkel lepték meg a csapatot.
4. nap
A negyedik nap a horvát, lett és spanyol csapatok napja volt.
– A horvát csapat a 4R-ről (Reduce=Csökkenteni, Reuse=Újra használni, Recycle=Újrahasznosítani, Return=visszaadni) beszélt, és kihívás elé állította a résztvevőket: alkossanak olyan zöld start-up ötleteket, amelyek legalább két R-elvet alkalmaznak.
– A lett csapat egy üzleti szimulációt vezetett, ahol a résztvevők befektetőként és vállalkozóként tárgyaltak a zöld projektek finanszírozásáról.
– A spanyol csapat innovatív mezőgazdasági megoldásokat mutatott be a vízfogyasztás csökkentése érdekében.
A délutánt Segesváron töltöttük, ahol felfedeztük a várost, pihentünk és helyi ételeket kóstoltunk.
5. nap
A nap első fele az európai zöld finanszírozási lehetőségekre fókuszált, ahol résztvevőink feltérképezték a Horizon Europe, Erasmus for Young Entrepreneurs, Green Deal és egyéb országos támogatásokat.
Délután az üzleti terv készítéséé volt a főszerepben. A résztvevők csapatokban dolgoztak az egyes részek leegyszerűsítésén, hogy fiatal vállalkozók számára is érthetőbbé tegyék. Az estét egy román és lett interkulturális est zárta zenével, tánccal és helyi ételekkel.
6. nap
A résztvevők grafikus facilitációval készítettek vizuális üzleti terveket érintve olyan kulcsfontosságú területeket, mint piackutatás, szervezeti irányítás, marketing és értékesítés, termékfejlesztés és pénzügy, amelyeket helyi önkéntesekkel teszteltek. A fiatalok zöld üzleti ötletei között szerepelt:
– Egy kávézó, amely újrafelhasználható eszközöket és zöld energiát használ
– Egy menhelyi állatsimogatópont
– Egy menedékkávézó hajléktalanok számára
– Erdély első selyemhernyó-farmja
A nemzetközi résztvevők és a helyi fiatalok együttműködése inspiráló volt, és sok önkéntest motivált saját zöld vállalkozás elindítására.
7. nap
Utolsó nap a résztvevők visszatekintettek tanulási útjukra a Youthpass segítségével, valamint az évértékelő Dixit-játékkal. A partnerek egy hálózatépítési találkozón terveztek jövőbeli együttműködéseket, majd kiszámoltuk a projekt szénlábnyomát a Greendex alkalmazás segítségével.
A Youthpass ceremónia során a résztvevők okleveleket, motivációs leveleket és kis ajándékokat kaptak egymástól, amely egy megható pillanat volt, kiemelve az egész hét során kialakult barátságokat.
A képzés elméletet és gyakorlati tudást ötvözött, lehetőséget adott a fenntartható üzleti modellek kidolgozására, és erős közösségi élményt teremtett. Mindemellett, s résztvevők értékes készségeket szereztek, kapcsolatokat építettek, és inspirációval távoztak.
Ez a hét tudással, együttműködéssel és új barátságokkal volt tele – alig várjuk, hogy lássuk, milyen zöld vállalkozások születnek belőle!