Sajtóközlemény – Projekt vége “Kézművesség: a múlt tükörképe, a jövő perspektívája”
Az Erdélyi Ifjúsági Egyesület sikeresen lezárta a a 109-es kóddal és a “Kézművesség: a múlt tükörképe, a jövő perspektívája” címmel ellátott projektet, amelyet a Nemzeti Helyreállítási és Rezilienciaépítési Terv 126.146,55 lej összeggel és a Székelykeresztúri Városháza 16.100 lej összeggel finanszírozott. A projekt időtartama 19 hónap volt, 2023.04.01. és 2024.11.01. között. A projekt célja a fenntartható kulturális fejlődés megteremtése és a helyi kulturális ökoszisztéma erősítése volt a város közösségében és a környező falvakban.
A fazekasság és a szövés hagyományosan mélyen gyökerezik Székelykeresztúron és a város körüli falvakban, nagy jelentőséggel bírnak, ezért projektünk célja ezen hagyományok továbbvitele és örökségként való megőrzése volt. Ezek a programok nemcsak a tanfolyamok 38 résztvevőjének személyes és szakmai fejlődéséhez járultak hozzá, hanem a szövés és a fazekasság hagyományainak megőrzéséhez és a közösség számára történő átadásához is. Eredetileg 30 résztvevővel szerettünk volna dolgozni a 2 tanfolyam során, de a műhelyek iránti megnövekedett érdeklődés miatt 38-an voltunk, 17-en a szövőműhelyben és 21-en a fazekasműhelyben. 2023 októbere és decembere között 2-4 órás foglalkozásokban szervezték őket. A szövőműhely végén minden résztvevő megtanulta, hogyan kell használni a különböző szövőszékeket, és mindegyikük legalább négy kézműves tárgyat készített (szőnyegek, szalagok, táskák, dísztárgyak stb.) A fazekas műhelyek esetében a résztvevők megtanulták, hogyan kell agyagot formálni és használni a fazekaskorongot, legalább hat teáscsészét és egy kancsót készítve.
2024. február 22-én, csütörtökön a székelykeresztúri Molnár István Múzeumban került megrendezésre a projekt kiállításának megnyitója, amelyen köszöntőt mondott Koncz Hunor-János, a város polgármestere, aki hangsúlyozta az ősi hagyományok és mesterségek megőrzésének és továbbadásának fontosságát a következő generáció számára. Ezután Vári-Nagy Zsófia, a szövőórák oktatója a következő gondolattal foglalta össze a tevékenységek lényegét: „A hagyomány nem a hamu őrzése, hanem a láng továbbadása.”. Ezt követően Orbán Lívia-Borbála, a fazekasműhelyek trénere háláját fejezte ki, és hangsúlyozta a tanfolyamok szükségességét és a résztvevők lelkes érdeklődését azok folytatása iránt. A beszédeket Sándor-Zsigmond Ibolya, a múzeum igazgatómője zárta. Következő pontként a tanfolyamoknak szentelt munka elismeréséről szóló okleveleket adták át a résztvevőknek. A kiállításmegnyitó végén az 56 vendég meghallgathatta a helyi népzeneoktatás tanulóiból álló zenekar előadását ifj. Sipos Dezső vezetésével. Ezt követően a vendégek megnézték a munkafolyamatok során készült videókat, majd kötetlen módon folytatták a beszélgetést, süteményekkel, szendvicsekkel kombinálva, amelyek során egy sétát tehettek meg a létrehozott kézműves kiállítások között.
A workshopokat és a kiállítás megnyitóját filmre vették, és ennek eredményeként született meg két 1 és két 5 perces kisfilm, illetve két egyenként 20-25 perces mini-dokumentumfilm a képzési folyamatról, a résztvevők és a trénerek tapasztalatairól, valamint a kiállítás megnyitójáról, amelyek a projekt legfontosabb pillanatait örökítik meg, lehetővé téve ezzel a kulturális értékek fenntartható fejlődését. Megtekinthetők ezen a linken.
Mindezek után a teljes projektről készítettünk egy brosúrát is, amely írásban és fotókon dokumentálja a Nemzeti Helyreállítási és Rezilienciaépítési Terv és a Székelykeresztúri Polgármesteri Hivatal által finanszírozott projekt fontos lépéseit. A brosúra digitális változata ezen a linken található román nyelven.
az Erdélyi Ifjúsági Egyesület elnöke,
Fodor Mózes
További elérhetőségek: Nagy Géza Attila – projektkoordinátor, Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát., 0752932141
“Ennek az anyagnak a tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió vagy a román kormány hivatalos álláspontját”
PNRR. Az Európai Unió támogatásával – Next Generation EU
https://mfe.gov.ro/pnrr/ https://www.facebook.com/PNRROficial/