kedd, 11 július 2023

Idén is megszervezte az Erdélyi Ifjúsági Egyesület nyári foglalkoztatótáborát

 

Július 3-7 között zajlot az Erdélyi Ifjúsági Egyesület idei Nyári Foglalkoztatótábora. Csakúgy, mint az előző években, nagy volt az érdeklődés és nem is alaptalanul. Az öt nap igencsak eseménydúsan telt, s a 36 kis résztvevő nagy zajt csapott városunk utcáin, ahogy vidáman versenyeztek és szórakoztak egymással.

 

358127944 582125530751343 2122517490998101999 n

 

Az idei tábor a tündérmesék köré épült, minden nap egyik nosztalgikus történetet báboztak, játszottak el, s ezek tanulságát dolgozták fel játékok és interaktív feladatok által. Most, mi is megkérdeztük a Sárga Ház munkatársait a táborban történtekről. 

 

357712975 580382607592302 739855129886285194 n

 

Hétfőn a nap ismerkedéssel telt, hiszen nem csak a gyerekek között voltak új arcok, de a kicsik sem ismerték az egyesület 7 helyi és 8 nemzetközi önkéntesét. A kicsiknek egyenként névjegykártyákat készítettek, s miután ezek felkerültek, a lurkókat hat csapatra osztották a táborvezetők, hogy a versenyek élvezhetőbbek legyenek, s ermészetesen nem utolsó sorban azért, hogy jobban tudjanak vigyázni a kis lurkókra. Minden kis csapat felelősöket kapott a külföldi és helyi önkéntesek közül, így a gyerekek egész héten tanulhattak angolul, közösen átküzdhették magukat a nyelvi gáton. A hat csapat első feladata logó, zászlókészítés volt. 

Mivel minden nap a meséket bábok segítségével ismerhették meg a gyerekek, az első nap ők is kipróbálhatták magukat ebben az ősi mesterségben. Előre elkészített mintákat egészítettek ki a kicsik, és alkották meg saját karaktereiket, találták ki azok tulajdonságait. Ezután a hat csapat hat kis történetet adott elő társaiknak, s ahogy hallottuk igencsak kreatív figurák, érdekes egyéniségek születtek. Ezután a napot a közös tánccal zárták, mely már ismerős lehet Székelykeresztúr összes lakójának, hiszen nem csak a tábornapok kezdetén és végén énekelték a kicsik, de városunk utcáin is, mikor a tevékenységek nem a Sárga Házban zajlottak és gyalogszerrel sétáltak a gyerekek. 

 

Második nap a kicsik szakácsbőrbe bújtak, s Serife, a törökországi önkéntes irányításával zamatos csokis kekszeket készítettek elő reggel. Serife sütési készségeit már ismerhetik Székelykeresztúr kicsijei és szülei, hiszen mikor a Mesevár Napközi Otthonban segédkeztek gyakran készítettek hazai édességeker a picikkel. Kis- és nagykezek is kivették részüket a munkából, tojást vertek, lisztet öntöttek, és tésztát kavartak, mire a végén maga Gordon Ramsey által megirigyelhető finomságok készültek. De természetesen csak semmi édesség ebéd előtt! Míg azok aranybarnára pirultak a lerben mindenki átvonult a Gyárfás-kertbe, ahol a napot a sportnak szentelték. Volt ott foci, frizbi, bújócska, s mire nagy fáradtan visszavonultak a Sárga Házba, semmi sem eshetett volna jobban, mint a saját kezűleg készült frissen sült kekszeik. 

 

357430227 581110520852844 8715904666509486506 n

 

Természetesen harmadik nap sem restelkedtek a táborozók. Ezt a napot a Molnár István Múzeumban indították, ahol a gyerekek Javier és Dániel előadásában megismerhették Ali Baba és a 40 rabló történetét. Azoknak, akik már elfelejtették az ikonikus mondat, a Szezám Tárulj meséjét, a perzsa főhős eme szavakat kellett kiejtse ahhoz, hogy a kincsekkel teli kamra megnyíljon. Nos, ennek hatására a kis résztvevők is kincskeresésre indultak városunkban. Az egyesület bevallása szerint fontosnak tartották, hogy városunk legapróbbjai megismerjék neves helyeit annak, tudomásuk legyen hova tudnak fordulni ha kulturálódni szeretnének, és ezért a kincskeresés állomásait tudatosan, ennek a célnak a szolgálatára választották. Így történt, hogy aki a múzeum, könyvtár, Gyárfás-kert, Unirea sportpálya, vasútállomás közelében lakik biztosan volt része hallani a kicsik élénk beszélgetéseit, énekét. Az itt levő feladatok teljesítésével a lurkók összetehettek egy mondatot, mely megnyitotta a kaput az "aranybarlangba". Ne aggódjanak a kedves olvasók, mi sem értettük eleinte mit is takarhat ez a bűvös hely. Az önkéntesek elmondása szerint, hogy ez hol van a kicsik titka marad, azonban azt elmondhatják, hogy arannyal tértek haza a tábor résztvevői.

 

358076363 581503730813523 4801829412899770553 n

 

A negyedik napon a divat volt a középpontban. Akihez még nem jutott volna el az információ: Székelykeresztúron vannak napjaink legtrendibb tervezői és varrónői. A gyerekeket az újrahasznosítás útjára terelték, emiatt papírból kellett ruhákat, ékszereket, kiegészítőket alkotniuk, s habár ez elsőre nagy kihívásnak tűnhet, amint meglátják az eredményeket rájönnek mennyire kreatívak is valóban városunk gyerekei. S hogy kik voltak a modellek? Külföldről érkezett mindegyik! A napot egy divatbemutató zárta, melyen kikérték a kis tervező szakértők véleményeit, és megszavazták a legmodernebb outfit-et. 

 

Az ötödik és egyben utolsó nap egyben volt a legváltozatosabb és a legszomorúbb is. Szomorú, hiszen ezen a napon kellett búcsút venniük egymástól, lezárják az idei ATA tábort. Ugyanakkor most is egy rendkívüli kihívással készültek a ATA munkatársai, hiszen akadálypályát állítottak össze a Sóskúton. A gyerekeknek lézereken kellett átbújniuk, fejtörőket kellett megoldjaniuk, s a végén, fáradalmaikat nem maradtak jutalom nélkül. Minden kis résztvevő csokoládékkal, cukorkákkal megpakolt tornazsákot kapott. Ezután visszatértek a Sárga Házba, s még egyszer utoljára elénekelték az ATA éneket, majd lezárták a 2023-as Nyári Foglalkoztatótábort. 

 

358605678 582907350673161 4182629503118533204 n

 

Meg szeretnénk köszönni Harghita Megye Tanácsának a támogatást, mely nélkül ez a program nem jöhetett volna létre, s így városunk egy értékes program híján lenne. 

 

Végezetül Marielle, az egyesület Svédországból érkezett önkéntesének a szavaival zárunk: „Büszke vagyok, és meg vagyok elégedve az eredményekkel, mert úgy tűnt a gyerekek is annyira élveztek minden tevékenységet, amennyire én magam! A hét során olyan emlékeket szereztem, melyek egész életemen át kísérni fognak”. 

 

Hargita megye új

 

 

 

Top
A Keresztur.info weboldal sütiket (cookie-kat) használ a jobb felhasználói élmény érdekében. Ha továbbra is használja ezt a weboldalt ön beleegyezik a cookie-k használatába. Cookie és adatvédelemről bővebben...