×

Figyelmeztetés

JUser: :_load: Nem tölthető be a következő azonosítószámú felhasználó: 912
kedd, 25 október 2016

Testvériskolai kirándulás Székelyföldre - Határtalanul program

A Budapesti Komplex SZC. Pogány Frigyes Szakgimnázium és a Zeyk Domokos Technológiai Líceum sikeresen vett és vesz részt a Határtalanul diákcsere és utaztatási pályázaton. A testvériskola székelyföldi kirándulásainak kordinátorai Bottyán László, Horváth Balázs Zsigmond és Lövey Zoltán voltak, a továbbiakban a diákjaik beszámolóit közöljük.

 

Keresztúri program - 2016. szeptember 23-28.

1. nap

Elsőként megálltunk a Királyhágón "Erdély nyugati kapujánál", majd következő megállónk Bánffyhunyad volt. A helyi tiszteletes előadása során betekintést nyertünk a város múltjába, a templom történetébe, a környező falvak magyarságának jelenébe. Érkezés után rögtön elfoglaltuk a szállást, majd sétáltunk a faluban. Megfigyeltük a környék építészetét, amely szinte mindenkinek tetszett.

2. nap

Másnap a Tordai-hasadék tájvédelmi körzetet látogattuk meg. Tanári magyarázat alapján megismertük a szoros (egykori barlangrendszer) kialakulásának történetét.
A bányászat, mint ezeréves mesterség, kialakulása és múltja Székelyföldön volt a fő témánk. Megnéztük a bányászathoz használat eszközöket helyi idegenvezetéssel. Pár kilométer utazás után megérkeztünk Korondra és betekintést nyertünk a korondi népművészet hagyományába, stílusába, rejtelmeibe és a kerámia előállításának technológiájába.
Segesváron találkoztunk a székelykeresztúri Zeyk Domokos Szakközépiskola diákcsoportjának delegációjával, illetve az őket kísérő tanárokkal, akik vállalták a vár bemutatását. Közösen a keresztúriakkal utunk a fehéregyházi emlékműhöz vezetett.
Az iskola dísztermében találkoztunk vendéglátóinkkal. A tanulóink átadták a hozott ajándékokat, majd egyeztettük az ott tartózkodásunk további programját.

3. nap

Vendéglátóink bemutatták az iskolát, majd közösen megtekintettük Petőfi és Bem tábornok csata előtti éjszakájának helyszínét, a Gyárfás kúriát, a körtefát, ahol Petőfi Sándor utolsó versét írta. Rövid ismertetőt tartott egy tanuló Petőfi utolsó napjairól. Mivel az egész tanulmányi kirándulás célja egymás megismerése, illetve baráti kapcsolatteremtés, a délután első óráiban tanulóink a keresztúriakkal együtt a város felfedezésére indultak el. Ezt különböző sportvetélkedők követték.
Az iskola dísztermében részt vettünk a hivatalos fogadtatáson. Köszöntött bennünket az iskola igazgatója, aki vázolta a romániai iskolai rendszert, iskolájuk történetét, hagyományaikat, rendezvényeiket és ünnepeiket. Az este disco-val zárult, tanáraink pedig tapasztalatot cseréltek a keresztúri iskola pedagógusaival.

4. nap

Másnap autóbuszba ültünk és megtekintettük a Gyilkos tavat. Túrát terveztünk a természetvédelmi területeken, valamint a tóról keletkezett mondát is megismertük. A Békás-szoros látványa csak sétálva nyűgözi le a természet csodálóit így aztán ott tartottunk gyalogtúrát. Út közben Gyimes felé rövid ebédszünetet tartottunk piknikezés formájában. Gyimesbükk a történelmi Magyarország utolsó védvára. Ez az ezer éves határ legkeletibb pontja. Felmásztunk az őrtoronyba is.
A csíksomlyói kegyhely bejárása is feladataink között szerepelt. Ezen program után megkóstoltuk az Erdély-szerte fellelhető borvízkutak vizét. Megnéztük a közelben lévő "papok feredőjét".

5. nap

Közösen elültettük a fát, barátságunk szimbólumát, majd a közeli találkozás reményében búcsút vettünk vedéglátóinktól. Utunk következő állomása Korond volt, ahol betekintést nyertünk a korondi népművészet hagyományába, stílusába, rejtelmeibe és a kerámia előállításának technológiájába. Parajdon meglátogattuk a sóbányát, ahol szaktanári előadás hangzott el a sóréteg keletkezéséről.
A szállás elfoglalása után, a vállalkozók egy csoportjával gyalogtúrára mentünk. Megmásztuk a Székely-kőt is.

6. nap

Kolozsvár az erdélyi magyarság szellemi központja, melyet "Erdélyország fővárosa" néven is emlegetnek. A Mátyás templom az óváros szívében található, tőle 150 méterre helyezkedik el Mátyás király szülőháza, amelyeket sorban meglátogattunk. Megnéztük a Bábes-Bolyai egyetem központi épületét, ahol beszélgettünk a két Bolyai munkásságáról.
Hazaindulás előtt megnéztük még a régi Magyar Színházat, a katolikus templomot és a Kanonok sort is.

Top
A Keresztur.info weboldal sütiket (cookie-kat) használ a jobb felhasználói élmény érdekében. Ha továbbra is használja ezt a weboldalt ön beleegyezik a cookie-k használatába. Cookie és adatvédelemről bővebben...